Google+
Województwo
 • dolnośląskie
 • kujawsko-pomorskie
 • lubelskie
 • lubuskie
 • łódzkie
 • małopolskie
 • mazowieckie
 • opolskie
 • podkarpackie
 • podlaskie
 • pomorskie
 • śląskie
 • świętokrzyskie
 • warmińsko-mazurskie
 • wielkopolskie
 • wojewodztwo
 • zachodniopomorskie

Lustrzane jezioro Salar de Uyuni

22-08-2013

Salar de Uyuni to niezwykła pozostałość po wyschniętym jeziorze Ballivián znajdująca się w Boliwii w pobliżu And. Powierzchnię 10 582 km kw. pokrywa ok. 10 miliardów ton soli, przez co jest ono często nazywane „największą solniczką świata”. Salar de Uyuni to również jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie, gdzie wahania wysokości na całym obszarze jeziora wynoszą tylko 41 cm.

W porze suchej solnisko jest pokryte solą stałą rozciągającą się aż po horyzont. Nie dziwne, że w miejscowości Colchani, powstała jedyna na Salar de Uyuni kopalnia soli. Surowiec otrzymywany jest tam dosłownie poprzez „zeskrobywanie” go z powierzchni pustyni łopatami.

Na solnisku możemy znaleźć także kilka „wysp”, które są pozostałością po kominach wulkanicznych. Mimo dużej wysokości i nieprzyjaznych warunków, jezioro odwiedzane jest przez flamingi, gęsi andyjskie, a także lisy culpeo, króliki i wiele gatunków małych ptaków. Roślinność tego miejsca to głównie dwunastometrowe kaktusy, które w zależności od ilości różnych minerałów w glebie, przyjmują różne kolory - od ceglasto czerwonych, zielonych po srebrzystoszare.

Gdy nadchodzi pora deszczowa, powierzchnię pustyni pokrywa niewielka warstwa wody, która w połączeniu z solą tworzy największe naturalne lustro świata. Widok zapierający dech w piersiach ciągnie się aż po horyzont. Jednak mimo wody, po Salar de Uyuni można dalej podróżować jeepem. Krajobraz jest wart zobaczenia na własne oczy.

W pobliżu solniska rozwinęła się turystyka, a niektóre hotele zbudowane są z bloków solnych, co stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających. Innym ciekawym obiektem jest Cementerio de Trenes, czyli cmentarzysko parowozów znajdujące się niedaleko miasta Uyuni Kolejną niezwykłością jest formacja skalna zwana Árbol de Piedra („kamienne drzewo”).

Salar de Uyuni to osobliwe miejsce w Boliwii, które przyciąga swoim pięknem i niepowtarzalnością. Niezależnie od pory roku krajobraz i klimat okolic „lustrzanego jeziora” zadziwia i inspiruje. Dzięki ciągnącemu się po horyzont morzu soli, kaktusowym wyspom, wulkanom, dymiącym gejzerom a także tysiącom flamingów, Salar de Uyuni jest miejscem magicznym dla każdego turysty.
 

Biura turystyczne w województwach

Biura turystyczne w Polsce

Marzy Ci się podróż? Szukasz sprawdzonego biura podróży, które Ci to umożliwi? Jeśli tak to jest to strona właśnie dla Ciebie!

Tursytycznebiura.pl to baza polskich biur podróży. Powstała z myślą o wszystkich osobach pragnących podróżować i szukających odpowiedniego do tego biura podróży. Zawiera informacje dotyczące nie tylko danych kontaktowych konkretnego biura, ale również jego opis wraz z listą oferowanych krajów. W efekcie czego, znacząco ułatwia znalezienie interesującej nas oferty.

 

 

.

Artykuły

Jak wybrać dobre biuro podróży?

Data dodania: 08/05/2019
Każdego roku wiele osób planuje swoje wakacje w różnych zakątkach kraju i świata. Na pewno każdy chce, aby jego urlop był wspaniałym przeżyciem, które będzie wspominać jeszcze...

Jak znaleźć dom weselny?

Data dodania: 30/03/2017
Poszukiwania właściwego na przyjęcie po zaślubinach miejsca, to niełatwe zadanie. Te najbardziej atrakcyjne i popularne wśród nowożeńców, mają długie terminy oczekiwania.

Wejherowskie szlaki turystyczne

Aktywna turystyka z roku na roku zyskuje zwolenników. W efekcie, powstaje coraz to więcej oznaczonych szlaków turystycznych w różnych częściach Polski. Jednym z takich regionów są...

Lustrzane jezioro Salar de Uyuni

Salar de Uyuni to niezwykła pozostałość po wyschniętym jeziorze Ballivián znajdująca się w Boliwii w pobliżu And.

Wyjątkowe miejsca świata dla zakochanych

Każdy z nas chciał kiedyś wyjechać w romantyczne miejsce wraz z ukochaną osobą. Często nie mamy pomysłu gdzie się udać, gdyż do głowy wpada tylko popularny Paryż.

Wycieczka do Krakowa

Dzieci kojarzą Kraków ze Smokiem Wawelskim, dla młodzieży to miasto tętniące życiem studenckim, natomiast osoby starsze wiążą Kraków z historią Polski. Nie bez powodu o każdej...
Zobacz więcej